Produkty si môžete zakúpiť aj v PopUp Store v Auparku v Bratislave.

SLS a Parabény

Čo sú SLS a parabény prečo sa pridávajú do šampónov?

Čítajte zloženie šampónov!

 

Vyhýbajte sa šampónom, ktoré obsahujú syntetické farebné prísady. Sú totiž spájané so vznikom rakoviny a iných zdravotných problémov. Prírodné šampóny majú zvyčajne farbu od bielej až po svetlo žltú. 

Sulfáty sú predovšetkým povrchovo čistiace aktívne látky a sú obvykle prvou zložkou uvedenou na štítku. Existuje viac druhov sulfátov, niektoré môžu byť neškodné, niektoré naopak môžu určitým typom pokožky viac škodiť než prospievať.

Tie menej šetrné sulfáty ako ether sulfát sodný alebo laurylsulfát sodný (SLES, SLS) sú veľmi lacnou ingredienciou a naše vlasové folikuly nemusia byť schopné zvládnuť toľko chémie, najmä v pokročilom veku.

SLS a SLES sa používajú v šampónoch predovšetkým pre ich čistiacu schopnosť, ale zároveň sú veľmi nešetrné, odlupujú prírodné oleje a proteíny, ktoré udržujú vaše vlasy zdravé a spôsobujú vysúšanie pokožky hlavy. Navyše, SLS môžu spôsobiť podráždenie vlasovej pokožky, suchosť a lupiny a vypadávanie vlasov. Faktom je, že aj napriek svojej čistiacej schopnosti, sírany nie sú nutnou prísadou pre starostlivosť o vlasy.

SLS tvoria dusičnany. Ak je použitý v šampónoch alebo v čistiacom prostriedku, ktoré sú vyrobené na báze dusíka, vzniknú karcinogénne dusičnany, ktoré môžu vstúpiť vo veľkom množstve do krvného obehu. Môžu spôsobiť podráždenie očí, šupinky na hlave podobné lupinám, kožné vyrážky, vypadávanie vlasov a alergické reakcie. 

Čo sú to parabény?

Parabény sú konzervačné látky, ktoré udržujú vlasovú pokožku dlhšie čistú. Parabény sa údajne spájajú s tvorbou rakoviny prsníka, nakoľko v minulosti boli identifikované v nádorových bunkách a zároveň sú častou ingredienciou dezodorantov. Toto spojenie sa však doposiaľ so 100% istotou nepreukázalo. Medzi ich najčastejšie mutácie patrí metylparabén, propylparabén, etylparabénom, butylparabén benzyl-hydroxybenzoovej kyseliny (p-hydroxybenzoovej kyseliny), p-hydroxybenzoan (p-hydroxybenzoan).

Ako si vybrať ten najlepší šampón?

V posledných rokoch mnohí odborníci upozorňujú na to, aby si zákazníci vyberali prírodné šampóny bez obsahu SLS a Parabénov. Možno ich zakúpiť v lekárni či v eshopoch. Sú síce o niečo drahšie ako šampóny z drogérie, ale nepôsobia na vlasy škodlivo. Veľa výskumov poukázalo na to, že sulfáty môžu byť škodlivé pre vaše vlasy a vlasovú pokožku a okrem toho, mnoho ľudí hlásia výrazné zlepšenie po prejdení na používanie šampónov bez sulfátov a parabénov.  Ak ste vždy hľadali šampóny, ktoré voňajú a robia veľa peny, potom ste si vybrali zlý prístup. Mnoho peny a bubliniek poukazujú na to že konkrétny šampón obsahuje veľké množstvo síranov, ktoré majú škodlivé účinky.

Výhody výberu šampónov bez SLS a parabénov

 

•   Lesklejšie vlasy

•   Eliminácia vypadávania vlasov

•   Dlhotrvajúcejšia farba

•   Silnejšie vlasy

•   Sú prírodné, bez nešetrných chemikálií

•   Nedráždia ani citlivejšiu pokožku hlavy

•   Udržiavajú zdravé prírodné oleje, ktoré vlasy potrebujú

 

Oplatí sa investovať do šampónu a kozmetiky bez SLS a parabénov.